What ıf: Absürd Hipotetik Sorulara Ciddi Bilimsel Cevaplar

Hiç aklınıza saçma diyebileceğiniz soruların geldiği olur mu? Bu sorular genelde “Acaba zam istesem verirler mi?” gibi saçmalığı kesin ve kısa sürede cevabına kendinizin de rahatlıkla ulaşabileceği[Hayır] sorularla başlar ve bir kısmı artık klişeleşmiş acaba herkes aynı anda zıplasa deprem olur mu gibi sorularla devam eder.

Genelde bu tip sorular aklınıza geldiği gibi gittiği için hiç birimiz bu soruların gerçek cevaplarını merak etmeyiz[kaynak gösterilmeli] Gerek hem girişten gerekse hem kitabın isminden anlayabileceğiniz gibi What If bu absürd sorulara ciddi (!) cevaplar arayan son derece eğlenceli bir kitap. Sevgili kitabımızdan bahsetmeye başlamadan önce bazı okurların yakından tanıdığı bazılarının da tanıyınca seveceği pek sevgili yazarımızdan başlayalım.

Kitabımızın yazarı sevgili Randall Munroe temel bilimlerin değerli olduğu bir ülkede doğması nedeniyle fizik mezunu, (Neden çok iyi doktorlar yetiştiriyoruz ama iyi fizikçiler yetiştiremiyoruz diye bir soru sizin de aklınıza geldi mi hiç? Cevabı parantezden önceki cümlede gizli [$€£]) Amerikalı ve 1984 doğumlu süper bir abimiz.

Kendisi öğrenciliği ve öğrencilik sonrasında  Nasa’da sözleşmeli robot araştırmacısı olarak çalışırken Nasa’nın kendisini finanse edemeyecek kadar bütçesini kaybetmesiyle işini kaybetmiş ve daha sonrasında bu blogun pek çok okuyucusunun severek takip ettiği ve geri kalanın da umuyorum severek takip edeceği xkcd sitesini kurmuş.

angular_momentum

Çöp adamlar üzerine kurulu bir anlatım tekniği olan xkcd’de, çoğu zaman bilgisayar bilimleri, teknoloji, matematik gibi temaları olan karikatürleri severek takip edeceğinizi düşünüyorum. Munroe’nun pek sevdiğim diğer bir yanıysa – geçimini bu web sitesi üzerinden satılan ürünlerle sağlamasına rağmen – tüm karikatürlerini birer özgür eser olarak Creative Commons lisansı ile yayınlıyor olması.

İşte What If’de bu sitenin içinde barınan bir kaç projeden biri. Başta da bahsettiğim gibi insanların gönderdiği absürd sorulara cevap arayan yazarımız, bu sorulara cevap ararken eğitiminin verdiği sistematikle kimi zaman matematiğinizin sınırlarını zorlayıp kimi zamansa o soruya bambaşka bir açıdan bakmanızı sağlayan bir bakış açısı sunuyor kitap boyunca.

Kitaba size eşlik edecek bir sürü çöp adamı da ekleyince hem eğleneceğiniz hem de kafanızdaki çoğu soruya cevap bulacağınız bir kitap çıkıyor ortaya.

Elektronik kitabı Amazon’dan almanız mümkün. Ben içinde çizimler olduğunu da göz önüne alıp kitabı Kindle[İlk nesil klavyeli eink] yerine iPad’de okudum. Kitabın dili de gözünüzü korkutmasın zaman zaman sözlüğe el atmak gerekse de İngilizce açısından da son derece anlaşılır bir kitap.

Eğer siz de tüm insanlık Rhode Island’da toplanıp zıplasa deprem olur mu ya da insanlık bir anda sona erse en son sönecek yapay ışık ne olurdu diye merak ediyorsanız What If tüm sorularınıza cevap bulacağınız ve elbette aklınıza bir çok soru getirecek bir kitap.

Akın Ömeroğlu hakkında 21 makale
a lawyer who can sell Linux kernel...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*