UnoTelly ile coğrafi sınırları aşmak II: Nasıl?

Bir önceki yazımda hem fikri mülkiyette ülkesellik prensibinden hem de bunun pratik sonucu olan, Türkiye’de netflix gibi video aktarım sitelerinden istediğimiz filmleri izleyemediğimizden bahsetmiştim.

Türkiye’de Netflix’in kurumsal olarak neden yer almadığı bir süre önce sektörde tartışılmıştı. Bana bu nedenler içinde en mantıklı geleni bağlantıların hemen hepsinin adil kullanım kotasına tabi olması bu sebeple de kullanıcıların sınırsız aktarım yapmasının önünde büyük engel olduğu yönündeydi. Öte yandan tabi Netflix’in RTÜK ve getirdiği regülasyonların yoğunluğu nedeniyle – gizli rekam, buzlama vs. – de girmediği konuşuldu. Sonuç ne olursa olsun şu anda Netflix ve benzeri global oyuncular henüz Türkiye pazarında yoklar yakın zamanda olacaklarına da dair bir emare de gözükmüyor.

Bu durumu aşabilmek için en iyi alternatif çözümlerden olan unotelly’nin nasıl çalıştığından önceki yazıda bahsetmiştim. Şimdiyse unotelly bu engeli nasıl aşabileceğinizden bahsedeyim.

Unotelly’e üye olmak

İşin en kolay kısmı sanıyorum burası. Unotelly’nin web sitesine girdiğinizde sistem size hiç bir kredi kartı bilginizi vermeden 7 günlük bir deneme süresi veriyor. Bunun için e-posta adresinizi vermeniz yeterli. Bir onay e-postası gönderdiği için en azından o anda çalışan bir e-posta adresi vermeniz lazım. İlk üyeliğinizi tamamladığınızda ve onayı verdiğinizde artık sisteme girebilirsiniz.

İlk giriş yaptığınızda unotelly DNS ayarlarının doğru yapılandırılmadığını ve şimdi yapıp yapmak istemediğinizi soracaktır. Bu noktada sizi bir konuda uyarmak isterim. Malumunuz olduğu gibi bu sistemin temelinde kendinizi DNS tabanlı bir proxy sunucusu arkasına alıyorsunuz dolayısı ile proxy sunucuya güvenmeniz gerekiyor. Ben şahsen internet bankacılığı – zaten kullandığım bankanın internet sitesi DNS proxy ile anlaşamıyor-  ya da başka bazı konularda Unotelly’i DNS sunucularını kullanmıyorum. Bununla birlikte Apple TV’de Unotelly default DNS sunucusu olarak duruyor. Aynı bağlantı için farklı profilleri destekleyen bir ağ yöneticisi kullanıyorsanız ayarlaması çok sorun değil ama kullanmıyorsanız her seferinde değiştirmekten sıkılabilirsiniz.

Unotelly sizi ve birazdan değineceğim tercihlerinizi IP adresinizden tanıyor. Dolayısıyla unotelly’i kullanacağınız zaman Unotelly’de yer alan IP’izin güncel olması gerekiyor. Eğer evde benim gibi sabit ip hizmetinden faydalanıyorsanız bu ayarı bir kez yapmanız yeterli ama bunun karşılığında ayda 9 TL gibi bir bedel ödemeniz gerekiyor ki eğer başkaca bir ihtiyacınız yoksa sırf UnoTelly için sabit IP almanız gerek yok.

Login olduktan sonra karşınıza gelen ekranda Update IP ikonuna tıklayarak IP adresinizi güncelleyebilirsiniz. Eğer sabit IP kullanıyorsanız açılan ekranda Ev, İş gibi farklı networkler oluşturabilir bunları istediğiniz zaman aktif edebilirsiniz. Bununla birlikte normal bir kullanıcı için update IP butonuna tıklamak yeterli. Bu ayarı illa Unotelly’i kullanacağınız cihazda yapmanıza gerek yok iki cihazın aynı ağda olması yeterli.

Şimdi sıra geldi hangi DNS sunucu adresini kullanacağınıza karar vermeye. DNS sunucularının adresine global servers ikonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz. Burada dikkatinizi çekecek olan şey unotelly’nin Türkiye’de de bir sunucusunun olması olacaktır ama bu sizi hemen yanıltmasın. Benim yaptığım testlerde bu sunucu diğer sunuculara oranla daha kötü bir performans veriyor. Benim tavsiyem birincil DNS sunucusu için Tel Aviv ve ikincil sunucu için Mısır’ı seçmeniz yönünde. Eğer performans problemleriniz olduğunu düşünürseniz Mısır yerine Milano’daki sunucuyu da seçebilirsiniz.

Bu sunucu adreslerini aldıktan sonra yapacağımız şey çok basit. Unotelly’i kullanmak istediğimiz cihaza gidiyoruz ve sunucuların adreslerini DNS sunucusu olarak ekliyoruz. Unotelly bu işlemlerin nasıl yapılacağını pek çok cihaz için çok iyi anlatmış durumda. Ayarları nasıl yapacağınız ile ilgili bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Ben Apple Tv için şöyle bir yol izledim. İlk olarak Türkiye Apple App Store’da kullandığım hesabımı Apple TV’ye ekledim ve burada konum olarak Türkiye’yi seçim. Daha sonra Apple TV’ye USA Apple Store’da kullandığım hesabımı ekledim ve burada konum olarak Amerika’yı seçtim. Netflix ya da Hulu’yu kullanmak istediğim zaman ayarlar menüsünden kolaylıkla iki hesap arasında geçiş yapabiliyorum.

Burada sıkıntı çıkaran tek şey eğer Türkiye hesabınızda itunes match kullanıyorsanız USA hesabından tekrar Türkiye hesabına döndüğünde itunes match veritabanını tekrar indirmeniz gereği olacak. Bununla birlikte Amerika hesabında aynı zamanda Türkiye’de henüz olmayan itunes radio özelliği olduğu için açıkça konuşmak gerekirse ben uzun süredir zaten Türkiye hesabıma geçiş yapmıyorum ve hatta itunes match üyeliğimi de yenilemedim.

Dynamo ve Netflix Üyeliği

Şimdi gelelim Unotelly’nin muadillerinden ayrıldığı özelliklerinden biri olan Dynamo özelliğine. Unotelly seçtiğiniz ayarlara göre izleme alışkanlıklarınızı özelleştirmenize izin veriyor. Yine telif haklarının yapısından dolayı örneğin Netflix Amerika’da olan bir film Netflix UK’de olmayabilir ama siz aynı anda hem BBC iPlayer’dan hem de Netflix USA’den faydalanmak isteyebilirsiniz. İşte bunu sağlamak için dynamo sayfasından ayarlar yapmanız mümkün. Ben çoğu ayarı USA’de tutarken örneğin spotify’ı Türkiye üzerinden kullanmayı tercih ediyorum. Siz de burada kolaylıkla kendi ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Unotelly’den kısaca bu şekilde bahsetmek mümkün. 7 günlük deneme üyeliğinin ardından bence üye olmayı hakedece kadar iyi bir servis sunduğunu göreceksiniz. Eğer üye olmak isterseniz üyelik sayfasında iheartnetflix promosyon koduyla ilk ay %50 indirim kazanabilirsiniz.

Sonuç olarak şunu da hatırlatmak isterim. Unotelly aslında ek bir abonelik gerektiren bir servisi bedava izlemenizi sağlamıyor. Yani diğer bir söylemle geçerli bir netflix aboneliğiniz olmadığı sürece sadece unotelly kullanarak buradan film ya da dizi izlemeniz mümkün değil. Bununla birlikte şu anda unlock ettiğini söylediği 300’den fazla kanalın içinde pek çok kanal da bedava izlenebiliyor.

Eğer bu yazıyı sadece netflix aboneliği için okuduysanız aklınızdaki diğer soruya da cevap vereyim. Evet Netflix’e Türkiye’den abone olmanız son derece kolay. Bunun bir kaç yolu var. Bunlardan biri dilerseniz kendinizi Avrupa’da göstereceğiniz bir VPN kullanarak Netflix’e bağlanıp Türkiye’de geçerli bir kredi kartıyla abonelik satın almak (bu durumda ödemenizi € olarak yapmanız gerekecek). Diğeriyse internetten netflix gift card alıp bu kartla birlikte yine VPN üzerinden abone olmak. Temelde bir kez netflix’e abone olduğunuzda daha sonra unotelly ile kullanımınıza devam edebilirsiniz. Kartla abone olmanın avantajı ödemenizi USD olarak yapmanız ama burada da genelde kartı aldığınız web sitesinin %5-10 arasında komisyon aldığını unutmamanız gerek.

Unotelly ile ilgili benim yazacaklarım bu kadar aslında. Zaten kullanımı kolay ve takıldığınız zaman kolayca yardıma ulaşabileceğiniz bir servis. Yine de sorularınız olursa iletmekten çekinmeyin.

Görüşmek üzere…

Akın Ömeroğlu hakkında 21 makale
a lawyer who can sell Linux kernel...

1 yorum

  1. Güzel bir yazı dizisi olmuş. Ticari kaygıların coğrafi kısıtlamalarına takılmadan amaçlarımıza ulaşmak için faydalı bir rehber. Netflix, Halo, Apple TV, PlayStation Network, Spotify gibi ev içi eğlence anlayışına yönelik ciddi değişiklikler yapıp pazardaki kazanç yollarını çeşitlendiren firmalar kısıtlamaların özgür, reklam karşılığı ücretsiz veya düşük ücretli yeni girişimlere kapı açtığını (Popcorn Time, LastFM, uListen, Steam ve Google Music…) anlamaları ne zaman sürecek muamma… değil bilinen bir gerçek, fiyatlamalarda bu kayıpların karşılığına da yer veriliyor şüphesiz. Neyse kârları içinde boğulup gitsinler diyoruz. Yazı için teşekkürler.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*